SİGARAYI BIRAKMA AMAÇLI KULLANILAN İLAÇ VE ÜRÜNLER

SİGARAYI BIRAKMA AMAÇLI KULLANILAN İLAÇ VE ÜRÜNLER

 

Günümüzde teşhis ve tedavi yöntemlerinin gelişmesi ile beraber artık sigaranın zararları tamamıyla bilinmekte ve günümüzde birçok insan bu alışkanlıktan çeşitli yollarla kurtulmaya çalışmaktadır. Sigarayı bırakmak için akupunktur, psikolojik destek tedavisi, bitkisel ürünler ( şeker, çay, damla gibi şekillerdeki  bitkisel drog karışımları) elektronik sigara gibi alternatif yollar da kullanılmakla birlikte son zamanlarda konuyla ilgili yeni ürünler  geliştirilmiştir.

  • Nikotin İçeren Bantlar
  • Nikotin İçeren Sakızlar
  • Nikotin İçeren Pastil veya Çiğneme Tabletleri
  • Nikotin İçermeyen Aktif Madde İçeren İlaçlar

 

Nikotin içeren ürünler; özellikle vücuda nikotin etken maddesini vermeleri nedeniyle, sigara ile beraber kullanımlarında sağlık problemleri oluşturabilmektedir (nikotin zehirlenmesi gibi). Vücuda nikotin alımına bağlı olarak yan ya da istenmeyen etkilerde görülebilmektedir. Bu yüzden nikotin içeren bant, pastil, sakız v.b ürün kullanımlarında sigarayla kullanılmamaları ya da bir arada kullanılmaları (bantla sakız gibi) nedeniyle oluşabilecek etkiler konusunda hasta bilgilendirilmelidir.

 

Nikotin içeren ürünlerin aynı sigara gibi vücuda nikotin etken maddesini (sigarada bağımlılık etkisine yol açtığı düşünülen aktif madde) vermesi, bu konuda çözüm ya da yeni ürünler arayışını beraberinde getirmiştir. Günümüzde kullanımına izin verilmiş ve Sağlık Bakanlığı’mız onaylı olarak eczanelerimizde satılan ürünler, ilaç araştırma ve geliştirme çalışmaları sırasında tesadüfen keşfedilmiştir. Psikolojik problemi olan hastalarda kullanılmak üzere geliştirilen ilaçlarla ilgili yapılan çalışmalarda bu etken maddeyi kullanan insanların sigara içme isteklerinin azaldığı, ya da kalmadığı tesbit edilmiştir. Bu şekilde geliştirilen bu aktif maddeli ilaçlar düşük yan etki profili, vücuda nikotin vermemeleri, etkinlikleri ve sigarayı bıraktırma başarı oranlarının yükseklikleri gibi nedenlerle sıklıkla kullanılır hale gelmiştir. Bu ilaçlarda kişiden kişiye göre etkinlik değişmekte yine aynı şekilde yan-istenmeyen etkilerde kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Bir eczacı olarak şunu söyleyebilirim ki, sigarayı bırakma ile ilgili en önemli husus, tiryakinin sigarayı bırakma konusunda gösterdiği irade gücü ve bu kararı alabilmesidir. Buna ilave olarak yukarıda belirttiğimiz yardımcı ürünleri kullanarak, psikolojik alınan bu karara destek sağlanabilmekte ve devamlılığı korunabilmektedir. İster doğal ister kimyasal olsun bu konuda kullanılan ürünlerde doz ve ayarlanması oldukça önemlidir. Bitkisel bu amaçlı kullanılan bir üründe bile toksik etki ya da yüksek doza bağlı yan etkiler oluşabilir. Özellikle kimyasal madde içeren ilaçlarla yapılan tedavi bir antidepresan ilaç tedavisine benzemekle beraber; başlangıç ve idame dozu kullanımı ile ilacın birden bırakılmamasının gerekliliği önemli hususlardır.

Sigara bırakmanıza yardımcı olacak ürünler rastgele kullanılabilecek ürünler olmamakla birlikte,, bu ürünler konusunda LÜTFEN BİR SAĞLIK DANIŞMANINDAN YARDIM ALINIZ.

Bu içeriği derleyen:
Avatar Resimi Uzman Eczacı