ECZACILIK MESLEĞİMİZ VE ECZACIMIZ

ANTALYA FACE DERGİSİ HAZİRAN 2014

ECZACILIK MESLEĞİMİZ VE ECZACIMIZ

ECZACILIK MESLEĞİMİZ VE ECZACIMIZ

 

Bir yıla yakın bir süredir bu dergide size yazılar yazan, tavsiyelerde bulunan bir eczacı olarak bu yazıyı kendimize, mesleğime yani ECZACILIK’a ayırmak istedim. Her ay farklı bir konuda size bazı konularda bilgiler verirken aslında mesleğimizi de size anlatmaya çalıştım. 

Kimdir bu ECZACI????, Nedir bu ECZACILIK mesleği???????

Kimisi evimizin altında, kimisi sağlık kuruluşumuzun yakınında, kimisi ilaç ve bu ürünlerin üretiminde, kimisi de akademik mesleği geliştirme peşinde……

Amaç ortak. İnsanlığa faydalı olabilmek……… Bir hapı nasıl kullanacağını anlatabilmek, ya da bir hastalığımıza derman olan bir ürünün ortaya çıkmasına öyle ya da böyle bir destek sağlamak…….. Doktora ya da hastaya ilaçla ilgili ayrıntılı bilgi sunmak……………. Tüm sağlık ürünleri ile ilgili danışmanlık hizmeti vermek………..

Gece saat  02.00 çocuğumuz hasta yine karşımızda, Cumartesi saat 17.00 ağrı kesicimiz bitmiş, tansiyon ilacımız kalmamış yine karşımızda………

15. yılıma girdiğim Serbest  Eczacılık mesleğini severek yapıyorum ve meslektaşlarımda aynı şekilde……

Sağlık harcamaları azaltılacak katlanan ECZACI, ilaç fiyatları düşecek katlanan ECZACI, halihazırda eczanesinde bulundurması gereken ürünleri başkalarının sattığı yine ECZACI………….

Niye bu yazı? Ne alaka diye düşünmeyin?

 ECZACILIK MESLEĞİ BİTMEZ! Ama biz eczacıların sayısı her geçen gün artan mezun sayısı ile artarken, ECZANE sayısı azalacak, hatta eczanelerin yerine alternatif yerler düşünenlerin sayısı da oldukça hızla artmakta….

LÜTFEN ECZANELERİMİZE SAHİP ÇIKALIM. Ülkemizde sahip çıkılmayan ya da önem verilmeyen birçok meslek olmakla birlikte, eczaneler sadece ticari kuruluşlar olarak gösterilmeye çalışılmakta ve sağlıkla ilgili mesleğin önemli pozisyonu kesinlikle düşünülmemektedir.

Gelecekte ücretsiz tansiyonunuzu ölçtürebileceğiniz, kullandığınız tüm sağlık ürünleri ile bilgi alabileceğiniz, derdinizi sıkıntınızı paylaşabileceğiniz, danışabileceğiniz, soluklanabileceğiniz, sağlığınızın korunmasına değer katabilecek kişi ECZACI, kurum ise ECZANE’ ler olacaktır.

Çok geç kalmadan; 

LÜTFEN SAĞLIĞINIZA VE TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ÖNEM VERİNİZ, ECZACILIK MESLEĞİ VE ECZACILARIMIZA SAHİP ÇIKALIM…

Uzman Eczacı Gürhan Abuhanoğlu

 

Bu içeriği derleyen:
Avatar Resimi Uzman Eczacı