ECZACI BAKIŞ AÇISIYLA DOĞAL GIDA TAKVİYELERİ-VİTAMİNLER-BİTKİSEL ÜRÜNLER

ECZACI BAKIŞ AÇISIYLA DOĞAL GIDA TAKVİYELERİ-VİTAMİNLER-BİTKİSEL ÜRÜNLER 

Günümüz koşullarında doğal beslenme yoluyla aldığımız gıdaların yanı sıra; dengeli beslenememe, yiyeceklerimizin yeterli içerik ve miktarlarda vitamin, mineral v.b içermemesi, kullanım kolaylığı, çok az bir miktarda bile tüketilemeyecek kadar gıdayı içermeleri, ilaç ve diğer tedavilere destek sağlamaları, doğal ürünlere ilaçtan daha fazla yönelinmesi, daha az yan etki ve toksisite riskine sahip olmaları gibi sebeplerle doğal gıda takviyeleri, vitaminler ve bitkisel ürünlere sıklıkla başvurulmaktadır.

Doğal gıda takviyesi ismi tüketiciler tarafından yanlış algılanmaktadır. Doğal içerikli vitamin ya da kombine ürünler üzerindeki bu ibare sanki bir gıda tüketiyormuş gibi algılanmakta ve halen tüketiciler bu ürünü tüketince kilo mu alırız gibi sorular sorabilmektedir. Tam anlamıyla bu guruptaki ürünleri tam anlatamayan bir karşılık…

Anlaşılabilir bir tanımla herhangibir tedaviye yardımcı olarak kullanılan vücuda yabancı gelmeyen (daha doğal içerikli ve bitkisel) tüm maddelerdir.

Adı üstünde takviye…  Yani ek bir kuvvet. Günümüzde kimyasal nitelikteki bir vitaminin yanına, aynı vitamini içeren doğal bir gıda eklenerek etkinlik artırılmakta, vücudun bu vitamini daha iyi alması sağlanmakta ve bu da yanına eklenen doğal gıda takviyesi dediğimiz katkılarla sağlanmaktadır. Mesela; C vitamini içeren bir ürüne, C vitamini içeren doğal Kuşburnu tozu eklenmesi buna örnektir.

Bununla birlikte çoklu, birden fazla maddeyi içeren ürünlerde oldukça fazladır. Mesela; karaciğer korunması amacıyla hazırlanan ürünlerde, enginar, milk thistle ve …………….. gibi bitkisel droglar karışım halinde kullanılır.

Vitaminler bir öcü mü? Zararlı mı? Yararlı mı? Kimi çıkıyor yararlı diyor kimi ise zararlı. Bu konuda söylenebilecek ise; zamanında ve uygun durumlarda vitamin kullanımının bir zararı yoktur. Önemli olan bu konuda bir sağlık danışmanından destek almaktır. Çünkü sizin çok iyi niyetle başkasının tavsiyesi ile kullanabileceğiniz A, E ve D vitamini gibi yağda çözünebilen vitaminler,  vücutta birikerek toksik etki gösterebilmektedir.

Balık yağı bile çok basit kullanımlı ve tamamıyla doğal bir ürün olmasına karşın, tüketiciler açısından halen kullanımında oldukça fazla soru işareti bulunmakta.

Ya bitkisel ürünler (Droglar, baharatlar, çaylar gibi). Bu konu daha da karışık ve yanlış ellerde şekillenir durumdadır. Bitkisel demek zararsız demek değildir, doğal demek vücuda zararı yoktur anlamına gelmez. Ama günümüzde bu büyük bir ticari sektör haline gelmiş ve yanlış kişilerin tavsiyesiyle bilinçsizce tüketilir durumdadır.

Tüm bu olumsuzlukların nedenine bakacak olursak; temelde tüm dünyada doğal gıda takviyeleri, bitkisel ürünler ve vitaminlerle ilgili yasal düzenlemelerin eksik olması, yeterince bilimsel çalışma olmaması, bu karışımları analiz edecek kombine sistemlerin pahalı ve heryerde bulunmaması, tüm dünyada bu ürünleri düzenleyecek yetkili bir otoritenin olmaması başlıcalarıdır. Ülkemizde ise durum kontrol otoritelerinin  çatışmaları, yeterli ceza sistemininin kurulamaması, aktar ve internet gibi yaygın bitkisel satış sistemleri ve bu konuda donanımlı olması gereken mesleklerdeki bilgi eksikliği nedeniyle daha da karışık durumdadır.

Bu durumda siz tüketicilere düşecek görev; bu konuda bilimi ön planda tutan, bu konuda yeterli eğitimi almış,satma ve hazırlama yetkisine sahip kaynaklardan ürünleri temin etmek ve gerekli incelemeleri yaptıktan sonra tüketmektir. Bu konuda ülkemizdeki durumun ve bu ürünlerin olumsuz yönlerinin fazlasıyla ön plana çıkarıldığı (toplumsal olarak olumsuz bakış açımız)unutulmamalı ve kullanmadan önce bir sağlık çalışanının desteği mutlaka alınmalıdır.

 

Bu içeriği derleyen:
Avatar Resimi Uzman Eczacı