Dermatoloji Kliniklerindeki Uygulamalar -I

Dermatoloji Kliniklerinde Yapılan Uygulamalar ve Kısa Açıklamaları

Dermatoloji Kliniklerindeki Uygulamalar -I

Lazer Uygulamaları: Lazer ile epilasyon uygulamalarında cilt tipi, kıl rengi, kıl kökü derinliği, uygulanacak bölgenin özelliği gibi farklılıklara yanıt verecek şekilde cihaz seçenekleri vardır. Alexandrite lazer, Diod lazer, NdYag lazer, IPL gibi farklı cihazlar ile kalıcı epilasyon konusunda oldukça tatmin edici sonuçlar alınmaktadır. Lazer uygulamaları ile ayrıca, ciltteki kılcal damar problemleri, kılcal varisler ve cilt lekeleri etkin olarak düzeltilmektedir.

 

Zayıflama ve Selülit Tedavisi: LPG: Sellülit giderilmesinde Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış endermoloji yöntemine dayanan LPG ileri teknoloji ürünü bir cihazdır. Cilt altı destek dokusu yapını uyararak, kasların tonusunu arttırır, kan ve lenf dolaşımını arttırarak ödemin giderilmesini sağlar. Bölgesel incelme ve sellülit tedavisinde iyi sonuçlar vermektedir. Slim-Up: Kasların elektriksel uyarımı ve kızıl ötesi ışınlarının birlikte kullanımı olan Slim-Up, sellülit tedavisi, bölgesel incelme ve sarkmalarında çok tatmin edici sonuçlar sağlamaktadır. Diyet Tedavisi: Diyet uzmanı gözetiminde bireye özel kilo verme programları ile vücut yıpratılmadan fazla kilolardan kurtulmak olası olmaktadır. Mezoterapi: Çok iğneler ile ilaçların deri altı yağ dokusuna verilmesi işlemi olan mezoterapi, sellülitin en önemli tıbbi tedavilerinden biridir. Mezoterapi ile kan ve lenf dolaşımının artması, yağların parçalanmasını sonucu sellülitli doku düzeltilmektedir. Lipoliz: Fosfotidil kolin ekstraktının derialtı yağ dokusuna verilmesidir. Lipsuction haricinde, bölgesel incelme gerçekleştiren en etkili uygulamalardan biridir. Yağ dokusu birikimlerinin olduğu her bölgede kullanılabilmektedir. MLS: Son yıllarda bölgesel incelmede bedensel incelme ve istenmeyen, şekil bozukluğu yapan yağlardan kurtulmakta tıbbın geldiği en yeni ve etkileyici tedavi metotlarından MLS’dir. MorphoLipoSculpture kelimesinin kısaltması olan MLS, tek bir yöntemden ziyade, bünyesinde birçok yöntemi barındıran, Fransız estetik cerrahları tarafından bulunmuş ve son beş yıldır Fransa başta olmak üzere Avrupa’da yaygın olarak kullanılan patentli bir sistemdir. Hipo-osmolar sıvı aracılığıyla yağ hücrelerinin kalıcı olarak ortadan kaldırılması esasına dayanmaktadır.

Kırışıklık Tedavisi: Kırışıklıklara karşı yapılan uygulamalar: Botoks: Mimik kaslarının kasılmasına bağlı olarak oluşan kırışıklıkların (alın, kaş ortası, boyun, göz ve dudak çevresi) botilium toksini enjeksiyonu ile kısa sürede giderilmesi işlemidir. Dolgu maddesi (hyalüronik asit, kollagen) enjeksiyonları: Cildin doğal yapı taşı olan hyalüronik asidin, yüzeysel ve derin kırışıklıkların içine verilerek derinin doldurulması işlemidir. Ayrıca dudak ve yanakların yeniden şekillendirilmesinde de kullanılmaktadır. Myolifting: Yüz ve göğüs kaslarının elektrostimülasyon ile sarkma ve gevşemelerinin toparlanması işlemidir. Mezolifting: Anti-aging etkisi olan ilaç karışımlarının cilt içine çok az miktarlarda enjeksiyonudur. Karışımlar hedeflenen bölgeye verildiğinden ve az miktarlarda kullanıldığından herhangi bir yan etki olasılığı yoktur. Cilt kırışıklıkları ve sarkmalarının yanında, aycıca saç dökülmesi tedavisinde de kullanılmaktadır. Kimyasal peeling: Gliklolik asit gibi meyve asitleri veya TCA gibi güçlü asitler ile derinin yüzeyel tabakalarının soyulması işlemidir. Cilt lekeleri, sivilce tedavisi, kırışıklıkların giderilmesi ve daha sağlıklı bir cilde ulaşma için kullanılmaktadır. Mikrodermabrazyon: Alüminyumoksit kristallerinin basıçla deriye püskürtülere, derinin üst katmanlarının törpülenmesi uygulamasıdır. Mikrodermazyon sayesinde vücutta oluşmuş çatlaklarının, cilt lekelerinin, kırışıklık, sivilce ve sivilce izlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Oksijenterapi: Yüksek basınçlı saf oksijenin yardımı ile medikal ürünlerin orta ve alt deriye infüzyonu yöntemidir. Leke, kırışıklık tedavilerinin yanında, akne ve selülit tedavisinde de kullanılmaktadır. Cilt Bakımı: Cilt bakımı kişinin cilt tipi belirlendikten sonra azami hijyenik kurallara göre, seçkin kozmetik markalar kullanılarak yapılmaktadır. PRP: Kişinin kendi kan hücrelerinin ayrıştırılması ile elde edilen trombositlerin, kişinin cildine enjekte edilmesi ile cilt yenilenmesinin sağlanması işlemidir. Dermaroller: Üzerinde onlarca küçük iğneler bulunan silindirin, cilt üzerine uygulanması sonucu oluşturulan küçük hasarların, etkin bir iyileşme süreci başlatarak önemli derecede cilt yenilenmesi yapma işlemidir.

 

Kalıcı makyaj, dövme ve piercing uygulamaları: Günümüzde dövme, piercing ve kalıcı makyaj her sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik katmandan insanın yaptırdığı uygulamalar haline gelmiştir. Son yıllarda olağanüstü yaygınlaşmasına rağmen ne yazık ki olumsuz şartlarda yapılan uygulamalar sonucu sıklıkla istenmeyen yan etkiler görülmektedir.

Bu yazı D-K Klinik sahibi Dr. Meltem Şentürk katkılarıyla hazırlanmıştır.

Bu içeriği derleyen:
Avatar Resimi Uzman Eczacı