BAHAR YORGUNLUĞU VE BUNA KARŞI KULLANILAN ÜRÜNLER

ANTALYA FACE DERGİSİ NİSAN 2014 SAYISI

BAHAR YORGUNLUĞU VE BUNA KARŞI KULLANILAN ÜRÜNLER

BAHAR YORGUNLUĞU VE BU AMAÇLA KULLANILAN ÜRÜNLER

Havaların ısınması ile birlikte hepimiz sabah uyandığımızda, dinlenmemize rağmen kendimizi yorgun hissetmeye başladık. Bunun sebebi BAHAR YORGUNLUĞU olarak adlandırılan ve vücudun iklimsel değişikliğe gösterdiği yanıt olarak tanımlayabileceğimiz bu durumla yılda 2 kez mevsim geçişlerinde mutlaka karşılaşırız.

Bu durumla karşılaştığımızda ne kadar dinlenersek dinlenelim kendimizi yorgun hissederiz ve vücut enerjimiz düşer. Canımız bir şey yapmak istemez. Belli bir sürede gerçekleşmesine rağmen hayat performansımızı oldukça etkiler. İşte tüm bu olumsuz durumdan kurtulup, kendimizi daha iyi hissetmek için aşağıda ana hatlarıyla belirteceğim ürünleri kullanmanızda mutlak fayda vardır.

  1. BİTKİSEL DROGLAR VE ÇAYLAR
  2. DOĞAL GIDA TAKVİYELERİ
  3. MULTİVİTAMİNLER
  4. DETOKS ÜRÜNLERİ VE ÖZEL DİYETLER
  5. VÜCUDA ENERJİ VEREN ÖZEL ÜRÜNLER
  6. CİLT BAKIMLARI VE VÜCUDA DIŞTAN BAKIM (MASAJ V.B)

Bu amaçla en sık kullanılan ve bu konuda oldukça etkili olan ürün gurubu Multivitaminlerdir. Seçilecek multivitaminin çeşidini belirlemek, size ve ihtiyaçlarınıza en uygununu seçmek, nasıl kullanacağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiği konularında mutlaka bir sağlık danışmanının desteğine ihtiyaç vardır. Günümüzde ise bu ürünler konu hakkında herhangibir bilgi ve tecrübesi olmayan kişilerce hem internet hem de değişik pazarlama kanallarıyla tüketicilere ulaşmakta ve tüketicilerce de kullanılmaktadır. Bir taraf multivitamine ne gerek var doğal beslenin derken, bir tarafta bu ürünlerin mutlaka kullanılması gerektiğini savunur. Burda önemli olan kişinin ihtiyacının belirlenmesi, kişiye ihtiyaçları doğrultusunda en uygun  ürünün sunulması ve kullanımının belirtilmesi, kullandığı diğer ilaç v.b ile etkileşimlerinin ve ürün kullanımına bağlı tüketicinin karşılacaklarının ona anlatılmasıdır. Örneğin: demir içeriği yüksek bir vitamin tüketici bayan ise önem taşımaktayken, erkekte aynı önemi taşımayabilmektedir. Yine kullandığınız bir multivitaminin idrarınızın rengini değiştirebileceği bilgisi de tüketicinin karşılaşabileceği ve bilgi verilmesi gereken önemli bir durumdur. Eczacı olarak; vücudumuzun her ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri, ihtiyaç duyulan miktarda beslenme yoluyla almamızın mümkün olmaması ve koruyucu ya da kendine bakım dediğimiz kavramın gelişmekte ve daha çok önem kazanması gibi sebeplerle dıştan doğru kaynaklarla almamızın yanlış olmadığını düşünmekteyim. Bu konuya daha sonra ayrıntılı değineceğimizden diğer ürünlere geçecek olursak;

Ginseng ve çeşitleri (Sibirya ginsengi, Kırmızı ginseng gibi) tonik özelliklerinin yüksekliği nedeniyle sıklıkla kullanılır. Yine Antioksidanlar (Vitamin ve Bitkisel Nitelikteki) bu amaçla sıklıkla kullanılmaktadır (Üzüm çeşitleri, Alfa Lipoik Asit, Qenzim Q10, Pycnogenol, Resveratrol, D vitamini, C vitamini….).

Yine bitkisel ve hayvansal kaynaklı Omega’lar (Balıktan ve bitkisel elde edilen yağ asitleri), (Omega 3, 6, 9, 5, 7…)

Bitkisel Droglar ve Bitkisel Çaylar bu amaçla tercih edilip kullanılabilecek önemli bir ürün

gurubudur. En sık kullanılanları; Ginseng Çayı, Yeşil Çay, Enginar Çayı, Ginseng Droğu, Adaçayı, Papatya, Laksatif Etkili Çaylar’dır.

Yine Arı ürünleri (arı sütü, royal jelly, arı poleni gibi) ürünlerde bağışıklık sistemine destek olmaları ve vücuda enerji vermeleri sebebiyle kullanılmaktadır.

Detoks takviye gıdaları ( enginar vb.) ve Detoks özellikli ürünler (bantlar, tabletler v.b) sıklıkla vücudun arındırılması ve daha sağlıklı bir duruma getirilmesi için kullanılmaktadır.

Bahar yorgunluğuna karşı kullanacağınız ürünün size uygunluğu, içeriği ve öneren kişi başta olmak üzere dozu, kullanım şekli, alındığı kanal, yetkili otoritelerce onaylı olup olmadığı gibi birçok hususu gözönünde bulundurarak ve bir sağlık çalışanı gözetiminde gönül rahatlığıyla bu ürünleri ayrı ayrı ya da biraradakullanabileceğinizi özellikle vurgulamak isterim. Unutmayın ki doğal demek zararsız demek değildir ve size en iyi yine siz bakarsınız…… Sağlıklı kalın……..

 

 

Bu içeriği derleyen:
Avatar Resimi Uzman Eczacı