ZAYIFLAMA AMAÇLI KULLANILAN ÜRÜNLERE ECZACI GÖZÜYLE BİR BAKIŞ

Zayıflama Ürünleri İle İlgili Ayrıntılı Bilgi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler- ANTALYA FACE DERGİSİ- HAZİRAN 2013 SAYISI-SAYFA 158

ZAYIFLAMA AMAÇLI KULLANILAN ÜRÜNLERE ECZACI GÖZÜYLE BİR BAKIŞ

ZAYIFLAMA AMAÇLI KULLANILAN ÜRÜNLERE ECZACI GÖZÜYLE BİR BAKIŞ

 

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde kışın alınan kilolar ve bunların verilmesi düşüncesi ile birlikte deniz sezonununda devreye girmesiyle daha sıkı ve selülitsiz görünüm daha önemli hale gelmektedir. Zayıflama ve benzeri amaçla kullanılan ürünlerle ilgili, ülkemizde yasal düzenlemelerin yetersizliği ve kullanım bilincinin doğr yerleşmemesi nedeniyle ciddi problemler görülebilmektedir. Bu sayımızda size vereceğimiz bilgilerle daha doğru, daha amaca ulaşır, yanetkisiz  ve daha bilinçli olarak bu ürünlere bakış açınızda bir doğru pencere açmayı amaçlamaktayız.

 

Türkiye piyasasında konuyla ilgili kimyasal ve doğal içeriklere sahip çok sayıda ürün bulunmaktadır. Bunların başlıcaları: CLA, Kafein, L-Carnitine, Lipotropik Faktör, Sinameki, Krom, Yeşil Çay, Bromelain, Ananas, Lahana, Q Enzim Co10, Kırmızı Biber, Efedrin, Maydanoz, OrlistatR, Sibutramin, Chitosan,  Tere Tohumu, Funda Yaprağı, Zencefil, C vitamini, Elma Sirkesi, B Vitaminleri (vitamin B3, vitamin B5, çinko, vitamin B6, vitamin B2, vitamin B1, vitamin B11, vitamin B12), İyot, Likopen, Buğday Çimi, Yosun, Garcinia Cambogia, Cinnamon Bark, Plantain, Sinefrin, Doğal Lifler, Reçine, Ephedra (Ephedrin), Mate, Kekik, Biberiye, Barut Ağacı Kabuğu, Sinirli Ot, Guarana, Kakao, Altın Çilek, Mango, Hoodia, Physillum, LitraminR , Kiraz Sapı, Kekik, Tarçın(Cinnamon), Mısır Püskülü, Omtec19R, RedusureR, LitramineR, PhaseliteR ,  Greyfurt, Yeşil Çay, Yoğurt, Badem, Kahve, Elma, Ispanak, Fasülye, Biber, Brokoli, Köri, Lahana, Salatalık, Tarçın, Köri, Brokoli, Yumurta, Ceviz, Sarımsak, Yulaf Ezmesi, Soya Sütü v.b.

Bu ürünleri genel görevleri ile gruplar halinde açıkladıktan sonra nelere dikkat etmeniz gerektiğini sıralamak istiyoruz.

 • Vücuttan Fazla Suyu (Ödem) Atan Ürünler:

Bu ürünler genellikle zayıflama ürün formulasyonlarına yardımcı olarak giren ve tek başına da kullanılabilen Bromelain, Maydanoz, Kiraz Sapı gibi vücuttan (böbreklerden) su atılımını artıran ürünlerdir.

 • Yağ Yakıcı Ürünler:

Genellikle zayıflama ürün formulasyonlarına girdiği gibi tek olarak da kullanılabilen L-Karnitin, CLA  gibi vücttaki yağ yakım miktarını sporla ya da sporsuz şekilde arttırabilen ürünlerdir. Sinefrin etken maddesinin yüksek dozlarda yağ parçalayıcı ve iştah azaltıcı etkileri tespit edilmesine karşılık, tansiyon yükseltici etkisi de bulunmaktadır. Bazı ağızdan alınan kombine ürünlerde de bölgesel (karın, kalça, basen gibi) yağ yakma özelliği de bulunmaktadır.

 • Yağ Emilimini Engelleyen ve Kolayca Dışkı Yoluyla Atılımını Sağlayan Ürünler:

Bazı ürünler vücudumuza alınan yağların sindirim sisteminde tutulumunu gerçekleştirerek, sindirilmeden feçes yoluyla vücuttan atılımını sağlarlar. OrlistatR , LitramineR  bu etken maddelere örnektir.

 • Tokluk Hissi Veren Ürünler:

Büyük çoğunluğu midede suyla ya da sıvılarla şişerek tokluk hissi yaratan ürünlerdir. Doğal lifleri içeren (Physillum v.b) tüm ürünler, RedusureR bu amaçla kullanılır.

 • Bağırsak Çalıştırıcı Ürünler:

Bu ürünler ise bağırsak problemlerine ve kabızlık problemine bağlı                     olarak gelişen şişkinlik probleminin giderilmesini sağlarlar. Sinameki             drog ve bitkisel çayları, Doğal bitkisel lifler bu ürünlere örnek                                gösterilebilir.

 

 • Metabolizma Hızlandırıcı (Termojenik) Ürünler:

Metabolizmamızın çeşitli nedenlerle çalışma hızının düşmesine yönelik olarak kullanılan ürünler bu gurupta sayılabilir. Temel özellikleri; vücutda yakılan ya da açığa çıkan enerji miktarını artırarak karbonhidrat ve yağların yakımına katkıda bulunmalarıdır. Son zamanlarda kombine halde diğer zayıflamaya yönelik etken maddelerle sıklıkla kombine edilmektedir. Yeşil Çay, Kafein,  Q Enzim Co10, Biber Ekstraktları, Biberiye, Kekik, Kakao, İyot ve iyot içeren doğal bitkisel ürünler örnektir.

 

 • Kan Şekeri Dengeleyen Ürünler:

Kan şekeri dengesinin bozukluğu ya da düzensizliğine bağlı sürekli atıştırma ve tatlı isteğinin bastırılması amaçlı kullanılırlar. Dut ekstresi, Tarçın ürünleri ve en iyi bilineni Krom (Krom Pikolinat) olarak sayılabilir.

 

 • Beyinde Doyma Hissi Yaratan Ürünler:

Doğal olmayan şekilde, beyindeki doyma sistemini etkileyerek yapay bir doyma hissi yaratarak etki gösterirler. En yaygın kullanılanı Sibutramin’dir. 21 Ocak 2010 tarihinden itibaren sibutramin taşıyan zayıflama ürünlerinin taşıdığı yüksek risk nedeniyle kullanılması yasaklandı. Genelde çoğu zayıflama formülasyonuna gösterdiği yüksek etkinlik nedeniyle izinsiz ve ruhsatsız katılması büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

 • Mikrobesleyici Ürünler:

Bu ürünler içerdikleri yüksek vitamin, mineral, aminoasitlerle diyet döneminde vücudu zinde tutarken, bu eksiklikleri karşılanan vücudun dışarıdan bu besleyicilere ihtiyacını azaltarak yeme isteğinde dolaylı bir azalmaya neden olmaktadırlar. Yosun ürünleri, Mikroyosunlar örnek olarak verilebilir.

 • Karbonhidrat Emilimini Azaltan Ürünler:

Bu guruptaki ürünler karbonhidrat sindirimi esnasında sindirim enzim etkinliğini azaltarak besinlerden emilen kalori değerini azaltarak etki gösterir. PhaseliteR bu tür etken maddelere örnektir.

 

 • Tıbbi Cihaz Statüsünde Olan Ürünler:

Bu ürünler vücutla herhangibir etkileşime girmeyip, tıbbi cihaz olarak guruplandırılan ürünlerdir. Tıbbi Cihaz Yönergesi AB93/42/EEC’ye göre etkinlikleri ve vücutla etkileşime girmedikleri onaylanmış ürünlerdir. Omtec19R, RedusureR, LitramineR, PhaseliteR gibi patentli aktif içerikler ilaç olmadıkları halde ağızdan alınarak, vücutla etkileşime girmeden, mekanik yollarla tıbbi cihaz olarak (IIA Sınıfı) son zamanlarda daha çok tercih edilir duruma gelmiştir. Vücutla etkileşime girmemeleri yan etki insidansı ve vücuda zararlı etkiyi en aza indirmiştir.

 • Vücut Dışından Kullanılan Ürünler:

Bu ürünler dışarıdan sürülerek, ağızdan alınmadan krem, jel v.b ürünlerdir. Ağızdan alınan zayıflama aktif maddelerinin bir kısmını içerebildikleri gibi, doğal bitkisel yağlar, doğal bitki ekstreleri de içerebilirler. Sıklıkla Kekik, Biberiye, Limon, Portakal, Lavanta v.b yağları içerebilir. Son zamanlarda ağızdan alınan ürünlerin yan etkileri ve selülit, varis v.b kilo ile ilişkili durumların iyiye götürülmesi amaçlı dıştan kullanılan ürünlerin önemi giderek artmaktadır.

 

 •  Doğal Gıda Ürünleri:

Bu ürünler beslenmemiz sırasında kolaylıkla alabileceğimiz ve zayıflamamıza katkı sağlayan ürünlerdir. Greyfurt, Yeşil Çay, Yoğurt, Badem, Kahve, Elma, Ispanak, Fasülye, Biber, Brokoli, Köri, Lahana, Salatalık, Tarçın, Köri, Brokoli, Yumurta, Ceviz, Sarımsak, Yulaf Ezmesi, Soya Sütü gibi ürünlerdir.

 

 • Yardımcı Olarak Kullanılan Diğer Doğal Gıda Takviyeleri ve Doğal Çaylar:

Tüm bu yukarıda anlatılan içten ve dıştan kullanılan ürünlere ek olarak kullanılan ya da bu sınıflandırmalara girmeyen bazı doğal gıda takviyeleri, bitkisel çaylar ve yardımcı maddelerde bulunmaktadır. Zayıflama Çayları, Elma Sirkesi, Mısır Püskülü v.b ürünler bu gurupta sayılabilir.

 

Zayıflama Ürün Seçim ve Kullanımızla İlgili Dikkat Etmeniz Gerekenler:

1- Zayıflama ürünleri pazarında yeralan ürünlerle ilgili ciddi yasal düzenleme ve içeriklerin tesbiti konusunda  tamamıyla yetkili otoritelerce onaylanmış ürün azlığının, çok ciddi bir problem olduğu unutulmamalıdır.

2- Bu ürünlerin temininde doktorunuz, eczacınız, diyetisyeniniz ya da konuyla ilgili sağlık profesyonelinizden profesyonel bir yardım almadan ürün seçimi yapmayınız. Bu durum size fayda yerine zarar getirebilir.

3- Özellikle internet kanalıyla satılan, kalitesi ve ürün güvenilirliği sağlık ortoritelerince onaylanmamış (Türkiye’de Tarım Bakanlığı onayı birçok bitkisel üründe yeterli sayılmasına rağmen bu ayrı ve özerk bir yetkili kurumca yapılmalıdır.) hiçbir ürüne itibar edilmemelidir.

4- Ürünlerle ilgili reklamdan ziyade, ürün içerikleri, bu konuda bilimsel sonuçlar ve sağlık profesyonelinin tavsiyesi temel karar verme yöntemi olmalıdır.

5- Zayıflamanın tek ürün kullanımı ile değilde, diyet, egzersiz v.b desteği ile birlikte sağlıklı olacağı unutulmamalıdır. Mümkünse hepsi birarada kullanılarak zayıflama süreci yönetilmelidir.

6- Hiçbir bitkisel ürünün bir ayda 8-10 kg vermeyi sağlayamıyacağı unutulmamalı, hızlı ve çok kısa sürede kilo vermenin sağlıklı olmadığı bilinmelidir.

7- Türkiye Piyasasında bulunan birçok ürünün prospektüs ya da kutu üzerinde yazan içerikleri ile gerçekte içinde bulunanlar konusunda farklılıklar olabileceği ihtimali unutulmamalı, ürün değerlendirmelerinde konusunda profesyonel, daha bilimsel ve sağlıklı yöntemlerle ürün satan firmaların ürünleri tercih sebebi olmalıdır. Piyasada bulunan kötü ürünlerle, konusunda iyi ve profesyonel ürünlerinde aynı olumsuz yorumlara tabi olabileceği ihtimali de unutulmamalıdır.

8- Kilo probleminizin nedeni, bir sağlık çalışanı tarafından gerekli kontrol, inceleme, sorgulama yapıldıktan sonra belirlenmeli ve bu doğrultuda seçilen ürünleri kullanımınız sağlanmalıdır.

9- Kilo vermek amaçlı kullanılan bazı ürünler sporla beraber daha etkindir. Mesela L-Karnitin’i spordan bir süre önce kullanmanız spor sırasında yağ yakımınızda önemli bir destek sağlayacaktır.

10- Kilo verme programınızda kilo vermeye yardımcı yiyecekleri mutlaka diyetinize eklemelisiniz.

11- Seçeceğiniz zayıflama ürünlerinin; sentetik madde içermeyen, daha doğal onaylanmış içeriklere sahip, daha bilimsel destekli olmasına dikkat etmelisiniz.

12- Ürünleri kullananlarla ilgili yorumlardan ziyade, bu ürünleri satan, ya da bu konuda bilgiye sahip sağlık profesyonellerinin görüşlerine başvurulmalıdır.

13- Kilo vermenin iyi yönetilmesi gerekli bir süreç olduğu ve bu sürecin kişiden kişiye değiştiği unutulmamalıdır.

14- Kilo vermeyle alakalı şekilde kullanacağınız tüm ürünlerin etkinliğinin ve sonuçlarının kişiden kişiye değişebileceği unutulmamalıdır.

15- Zayıflamak amaçlı kullandığınız ürünün, bitkisel olmasının, zararsız olduğu anlamına gelmediği de unutulmamalıdır.

16- Zayıflamaya yönelik ürün seçiminizde daha doğal, daha yan etkisiz, mümkünse birkaç işlevsel kombine halinde, mümkünse dıştan uygulanabilen bir üründe eklenerek gerçekleştirilmelidir.

 

ANTALYA FACE DERGİSİ haziran 2013 sayısı SAYFA 158

Bu içeriği derleyen:
Avatar Resimi Uzman Eczacı