Yazın Saç Bakımı İçin Yapılabilecekler

Saçlarınız ve Yaz Bakımı

Yazın Saç Bakımı İçin Yapılabilecekler

 

Tüm kadınların güzelliklerinin en önemli kaynağı saçlarıdır. Dolayısıyla saç bakımı çok önemlidir. Saç bakımının doğru yapılması demek, kişilerin sağlıklı saçlara sahip olmaları anlamına gelmektedir. Yaz sonunda, saç bakımını ihmal etmeniz dolayısı ile saç sağlığınızdan olmak istemiyorsanız, yazımızda sizlere önereceğimiz saç bakımı önerilerine dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. İşte sizler için saçı güneşten korumak adına önerilerimiz: Yaz aylarında, saçları güneşten korumak için yapılması gerekenleri bilmek çok önemlidir; çünkü, yaz aylarında güneşten gelen yakıcı etki, saçın neminin azalmasına neden olmaktadır. Nemin saçta azalması demek ise, saçın kuruması anlamına gelmektedir, ve istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle, saçları güneşten korumak için yapılması gerekenler önemlidir. İşte saçı güneşten korumak adına yapmanız gerekenler:

Saçı güneşten korumak için argan yağından destek alınabilir. Argan yağının yenileyici etkisi bulunmaktadır. Bunun yanında antioksidan etkisi de bulunan argan yağının, vitaminler bakımından da çok zengin olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Saçları güneşten korumak için argan yağından yararlanacak olanların, argan yağının saça faydalarını da iyi bilmeleri gerekmektedir. Argan yağının saça faydaları arasında, saçı eski parlaklığına geri kavuşturmak, saçı güçlendirmek, ve nemlendirmek gibi etkilerden söz etmemiz gerekmektedir. Saçları güneşten korumak için çuha çiçeği yağından da yararlanılabilmektedir. Çuha çiçeği yağının içeriğinde E vitamini, ve Omega-6 yağ asitleri bulunmaktadır. Çuha çiçeği yağı, sağlıklı saçlar için, saçın güzel, ve bakımlı görünmesini olanaklı hale getirmektedir. Saçı güneşten korumak için tatlı badem yağından da yararlanılabilir. Tatlı badem yağı, içeriğinde A vitamini, ve E vitamini bulundurmaktadır. Tatlı badem yağının faydaları arasında, saçın nemini geri kazandırmak, ve saçı mat görünümünden arındırmak yer almaktadır. Jojoba yağı da saç bakımında önemli bir etkiye sahip iken, saçlara canlılık, ve parlaklık veren etkisi ile bilinmektedir. Bunun yanında jojoba yağı, kırılgan, ve kuru saçların beslenmesini de olanaklı hale getirmektedir.

Yaz saçlarınıza doğal gölgeler katabilir ve rüzgarda savrulan uzun saçlarınız olabilir. Gerçek şu ki yaz güneşi ve nem saçınızın yapısını bozabilir, kuru, çatallaşmış ve sertleşmiş saçlara neden olabilir.Güneş ışınları sıcak fönden çok daha zararlı olabilir. Özellikle doğal kıvırcık saçlar yaz güneşinin bir numaralı kurbanları arasındadır.

Yazın saç bakımı için şu saç bakımı önerilerine dikkat etmelisiniz: 1.) Saçlarınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra parmaklarınızla hacimlendirici losyonlar kullanırken oluşan statik elektirikten kaçının. Eğer saçınız ince ise parmaklarınızla masaj yaparak uygulanan losyonlar yerine sür ve bırak tipi losyonlar tercih edin.2.) “Tazeleyici” sloganıyla tanıtılan ürünler kuru saç tellerini nemlendirirler. Hacimlerndirici sloganıyla satılan ürünler ise saça hacim kazandırırlar. Saçınıza uygun olan ürünü kullanın. Saç bakımı ürünleri genellikle saçı parlatmak için tasarlanmışlardır, saçı parlatırlar am hepsi nem kazandırmazlar. Saç bakım ürünlerini satın alırken , saçınıza nasıl bir etki göstermek için üretildiklerinden emin olun ve saç bakım ürünlerinden size uygun olanlarını satın alın.

Yazın saç bakımı için şunlara da dikkat etmeniz saçlarınız için fayda sağlayacaktır. - Saçların için normalde fön, ütü , kıvırcıklaştırıcı ürünler gibi sıcak işlem yapan saç ürünleri kullanıyorsanız, yazın bunlara bir ara verin ve saçlarınızı havanın kurutmasına bırakın. Saçlarınız böylece kendilerini toparlamak için fırsat bulacaktır.- Islakken örülmüş saçlar havayla kuruduğunda çok güzel görünümlü dalgalara sahip olursunuz.- Güneşte zarar görmüş saçlarınız için son derece faydalı olan Lasertique, Rausch, John Frieda gibi ürün markalarını kullanmanızı tavsiye ederim.- Saç uçlarına Jojoba yağı uygulamanız onları yumuşatacaktır. Jojoba yağı kıvırcık saçlarda da harikalar yaratabiliyor. Jojoba yağı aynı zamanda şampuan öncesi saç bakımı olarak ya da gün içinde kuru saçların korunmasında kullanılabilir.- Ekstra saç bakımı için bir derinlemesine saç bakım ürününü, ıslak ya da kuru saça uygulayın, plastik bir poşet ya da duş bonesiyle başınızı yatmadan önce sarın. Saç bakım ürününün gece boyunca saçlarınızın yıpranmış bölümlerine nüfuz ederek onları onarmasına ve tekrar ihtiyacı olan nemi kazandırmasına izin verin.- Plajda ya da havuzda hazırlıksız olarak güneşin altında kalırsanız, hemen bir şapka bulun ya da şemsiyelerden birinin altına geçerek korunun.- Fön makinanızdan ayrılamayanlardansanız , saçlarınızı kuruturken onları koruması için sür ve bırak türü bir saç bakım ürününü kullanın.- Yazın en sıcak günlerinde mutlaka saçınızı direk güneş ışığından korumaya çalışın.- Buklelerinize parlaklık kazandırması için kullandığınız parlatıcı saç ürünlerini kullanırken dikkatli olun. Bu ürünler genellikle silikon barındırırlar ve birkaç dakika içerisinde bütün saçınızı kaplarlar. Bu uzun dönemde sadece daha kötü problemlere neden olur.- Saçlarınız da saç derisi gibi güneşte yanabilir. Güneşte yanan saçlarıdan kurtulmanın tek yolu hasarlı bölümleri kestirmektir. Saçlarınızı kestirmek yerine saçlarınızdaki güneş yanıklarını engellemek en güvenli yol.- Güneşim altında korunmasız olarak saatlerce durmanız saçınıza ve saç derinize yapabileceğiniz en kötü şeydir. Plajda şapka takmaktan hoşlanmıyorsanız, içeriğinde SPF koruması olan bir saç bakım ürününü mutlaka kullanın.- Saçlarınıza yazın çok daha nazik davranmalısınız. Yaz dönemi şampuanınızı saçınızdaki nem oranını daha fazla artıracak ve genel olarak nazik bir şampuanla değiştirin. Phyto’ nun en yumuşak şampuanlarından olan Phytojoba ve Phytonectar’ı önerebilirim- Yaz döneminde saç bakım ürünlerinizi olabildiğince doğal olanlarla değiştirin. Güneş ışığına maruz kaldığında saçınıza zarar verebilecek kimyasallar barındıran saç bakım ürünlerinden kaçının.- İçeriğinde alkol barındıran bütün saç bakım ürünlerinden uzak durmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın, bu ürünler saçı inanılmaz derecede kurutmaktadırlar.

Son olarak şunu saçlarınızla ilgili şunu söylebiliriz. Yazın saçlarınızı korursanız, bütün sonbahar ve kışı onları canlandırmak için harcamazsınız. Yazın saçları koruma, saçlar için yapılabilecek en iyi seçimlerden biridir.

Bu içeriği derleyen:
Avatar Resimi Uzman Eczacı