YAZ MEVSİMİ BOYUNCA KULLANILABİLECEĞİNİZ DOĞAL GIDA TAKVİYELERİ VE BİTKİSEL ÜRÜNLER

YAZ MEVSİMİ BOYUNCA KULLANILABİLECEĞİNİZ DOĞAL GIDA TAKVİYELERİ VE BİTKİSEL ÜRÜNLER HAKKINDA-ANTALYA FACE DERGİSİ TEMMUZ 2013-SAYFA 186

YAZ MEVSİMİ BOYUNCA KULLANILABİLECEĞİNİZ DOĞAL GIDA TAKVİYELERİ VE BİTKİSEL ÜRÜNLER

YAZ MEVSİMİ BOYUNCA KULLANILABİLECEĞİNİZ

DOĞAL GIDA TAKVİYELERİ VE BİTKİSEL ÜRÜNLER

 

Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber, mevsim değişikliğinin vücudumuzda yarattığı değişiklikleri olumluya çevirmek ve yaz mevsiminin vücudumuza olumsuz etkilerinden korunmak için kullanabileceğimiz doğal ürünlere bu yazımızda değinmeyi bir eczacı olarak uygun buldum.

Yaz mevsimi sıcaklık ve nemin artışı ile birlikte hem beslenme düzenimizde (iştahsızlık, bol sıvı alma isteği, soğuk besin alma isteği v.b) vücudumuza etkileyecek dolaylı değişiklere yolaçar hem de direkt güneş ve nem etkisi sonucu derimiz ve vücudumuzda fiziksel ayrıca da ruhsal değişikliklere yolaçar.

Yazın daha ağır içerikli besin (yağlı, karbonhidrat ve protein oranı daha az) tüketimimiz düşerken, sıvı içeriği yüksek, mineral içeriği yüksek sebze meyve gibi daha hafif içerikli besin tüketimimiz artar. Beslenme şeklinin vücudumuzda oluşturacağı olumsuzlukları gidermek ve oluşabilecek zararlı etkilere karşı vücudunuzu korumak için aşağıda ayrıntılarını vereceğim doğal besin takviyeleri ve bitkisel ürünleri kullanımınız sağlığınız açısından önem arzetmektedir.

  • Sıcaklar ve Nem Kaynaklı Yorgunluk, Enerji Azlığına Karşı Kullanılabilecek Ürünler: Bu amaçla genellikle vücudunuza zindelik verip, yorunluğunuzu giderecek ürünlerden; Ginseng (Sibirya, kore, amerikan ginseng gibi tüm formları), Ginseng içerikli multivitaminler, Co-Enzim Q10, Co-Enzim Q10 içeren multivitaminler, B Komplex Vitaminler, Guarana, Kakao ve Kafein içeren doğal gıda ve bitkisel takviyeleri sayılabilir.
  • Vücuttan Sıvı Kaybına Karşı Kullanabileceğiniz Mineral İçerikli ve Doğal Bikisel Takviyeler:Bu gurupta kullanabileceğiniz ürünler arasında mineraller ( Çinko, Bakır, Selenyum, Kalsiyum, Magnezyum, Boron gibi) yeralmaktadır. Minerallerin tek tek ve kombine, ağızdan alınan tablet, suda eritilen efervesan, suda ertilen ya da direkt ağza dökülen şase (toz) formlarına eczanelerden ulaşabilirsiniz.
  • Psikolojik Olarak Sıcağın ve Yaz Mevsiminin Etkilerine Dirençli Hale Getiren Takviyeler: Mevsimsel olarak sıcak ve nem etkisiyle uykusuzluk ve özellikle de sinirlilik ve gerginlik daha çok yaşadığımız psikolojik etkilerdir. Bu etkiler yaşam kalitemizi düşürürken, yazın olumsuz etkilerini de daha çok hissetmemize sebep olurlar. Bu amaçla eczanelerden alabileceğiniz tablet, pastil, çay, drog  formları bulunurken, değişik kanallardan temin edebileceğiniz drog ve çay formları da bulunmaktadır. Burda önemli olan size ürünü sunan kişinin konu hakkında bilgisi, donanımı, profesyonelliğidir. Bu ürünler; St Johns Worth, Passiflora, Kediotu başlıcalarıdır. Menopoz dönemindeki bayanlar daha çok sıcaktan etkileneceklerinden bu dönemle ilgili doğal gıda takviyelerini de bu ürünlerin yanına ilave edebilirler. Bu ürünler soya izoflavonları gibi ürünlerdir.
  • Mevsimin Vücudumuza Etkilerini Minimize Edecek ve Koruyacak Doğal Gıda Takviyeleri ve Bitkisel Ürünler: Doğal Karotenoidlerin( Beta Karoten gibi (Doğal brozlaşmaya katkısı vardır) ağızdan alınan, dıştan sürülen, suda eritilen tek başına veya kombine ürünleri, Yeşil Çay drog, ekstre gibi formları ile bitki çayları, Antioksidan özelliğe sahip üzüm ekstresi içeren antioksidanlar (Blueberry, Cranberry, Blackberry, Bilberry, Blackcherry  v.b), C Vitamini ve Likopen içeren ürünler, Detoks bantları, tabletleri, çayları, karaciğer koruyucu ürünler (enginar, milk thistle v.b), Doğal lif içeren ağızdan alınan ürünler.
  • Bedensel ve Ruhsal Olarak Yazın Etkilerine Karşı Kullanılabilecek Doğal Bitkisel Çay ve Droglar: Hindistan Cevizi, Ananas, Mango, Limon, Portakal, Papatya, Passiflora, Kediotu, Sarı Kantaron, Form Çayları(Vücuttan su atıcı, bağırsak çalıştırıcı v.b içeren), Brokoli Tohumu içeren çaylar.
  • Balık Yağlarının Yazın Kullanımı: Balık yağlarının yazın kullanımını, kanı fazlasıyla sulandırması ve vücuda daha ağırlık hissi verebilmesi nedenleriyle çok önermemekle birlikte, tedavi ya da sürekli kullanımınızı gerektiren durumlarla ilgili sağlık profesyoneline danışarak akşamları kullanımınıza devamınız uygun olabilir.
  • Doğal Olarak Tüketilebilecek Besinler: Çay ekstreli ürünler( Soğuk Çaylar), Havuç (Beta Karoten), Limonata, Ayran, Tüm meyveler ve sebzeler (Karpuz-Kavun v.b), Soğuk ve sıcak içilebilen bitkisel çaylar, Posalı ve bağırsak çalıştıran besinler, Su ihtiva eden tüm içecekler ( Soda, süt,şekersiz komposto v.b).
Bu içeriği derleyen:
Avatar Resimi Uzman Eczacı