SERTAP ERENER’İN SIRRI KÖK HÜCRE

Fibrocell Tedavisi Hakkında

SERTAP ERENER’İN SIRRI KÖK HÜCRE

SERTAP ERENER’İN SIRRI KÖK HÜCRE: Günümüzde, zihinsel, fiziksel ve ruhsal bir bütün olarak, sağlıklı, genç ve güzel olmak ve doğal görünmek herkesin arzusu. Bu amaçla birçok yöntem kullanılmakta ve yeni bilimsel teknikler ile etkin, güvenilir ve sağlıklı şekilde yılların istenmeyen etkisinden kurtulmak mümkün. Son zamanlarda,Sertap Erener’in uygulaması olarak bilinen uygulamayı Dr.Orhon Uzel’e sorduk.

FibroCell nedir,nasıl uygulanır? FibroCell kişinin kendi hücrelerinden elde edilen, zamanın etkilerini geriye çeviren Otolog Fibroblast Hücresel Tedavi yöntemidir. Güneş görmemiş kulak arkasından ya da kol içinden steril şartlarda mercimek tanesi büyülüğünde doku alınır. Biyopsi aseptik koşullarda soğuk zincir ile tam donanımlı labaratuara gönderilir ve üretime alınır. Doku laboratuvar ortamında, cildin genç kalmasını sağlayan fibroblastlarına ayrılıp çoğaltılır.Çoğaltılan hücreler, yüze tekrardan enjekte edilir.

Bu uygulamayı yaptıranların cildi pırıl pırıl,aydınlık oluyor? Neden? Fibrocell uygulaması ile cildin ışık yanması değişir.Yaşlanan cilt hem kollojen hem de sıvı ve hücre kaybediyor.Hücre kaybına bağlı olaraksıvı tutma kapasitesi de düşer.Kaybolan sıvı ile ciltte aydınlık ola görüntügider ve çökme görülür. Örnek bebek cildinde, su tutma kapasitesi yüksektir,Otolog fibroblast tedavisi ile kollojen sentezleyerek derinin yeniden yapılanmasını sağlamaktadır, bu da cildin pırıl pırıl olmasını sağlar.

 

Hangi alanlarda uygulanır? Özellikle savaş, kaza ya da doğumda meydana gelen doku kayıpları, ülser kaynaklı kronik yaralar, akne, skar, suçiçeği izleri, periodontolojik uygulamalar, kellik tedavisi ve kırışıklık amaçlı estetik terapi alanlarında Avrupa ve Amerika’da sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.Bu yöntemle yüzdeki kırışıklıklar, ve derin olukların tedavisi, dudakların biçimlendirilmesi, akne izlerinin, hatta uzun süreli deri yaralarının ve izlerinin tedavisi için kişinin kendine ait (otolog) canlı alt deri hücreleri (fibroblast) dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu hücreler kollojen sentezleyerek derinin yeniden yapılanmasını sağlamaktadır. Alışagelmiş dolgu maddelerinden farklı olarak uzun etkili bir yöntemdir. Dolgu maddelerinin aksine, kişinin kendi hücrelerinden elde edilen bir yöntem olarak, kişinin doğal güzelliğini ortaya çıkartmaya yardımcı olur, cildini yeniler. Fibrocell uygulaması ile istenmeyen yan etkilerinin olmayışı önemli bir avantaj sağlar.

 

Herkese uygulanabilir mi,özellikle alerjik yüzlerde mümkün müdür? Toksik değildir ,kalıcı ve uzun etkilidir. Karsinojenik , teratojenik , allerjik değildir.Hayvansal hastalık oluşturma riski yoktur,yeterince elastiktir.Enjekte edildiği yerden başka yerlere kaymaz.Herkeste aynı etkilidir ,güvenlidir. Kaç seans olarak uygulanır? Doku örneği alındıktan sonra yüksek teknolojik laboratuarda fibroblast üretimine geçilir. Bu süreç kişiye göre değişmek ile beraber 4-6 hafta sürer. Elde edilen fibroblastlar 3′er hafta ara ile 3 kez 2 ml..lik dozlarda cilde enjekte edilir.

 

Biyopsi nasıl alınıyor? Kulak arkası ya da kol içi gibi güneş görmeyen ve kanlanması zengin olan bölgeden 3 mm çapında deriden bir parça alınıyor.Uygun şartlarda laboratuvara gönderilip, hücre üretimi yapılıyor. Fibroblastların üretimi ne kadar sürer? Hücre kalitesine bağlı olarak yaklaşık 4-6 hafta kadar bir süre alır.

Neden kan alınıyor? Zararı var mıdır? Kan alımıyla elde edilen serum, hücre kültürünün üretilmesinde kullanılmaktadır. Hücre Kültürünün kendi kanı ile yapılmasının, serumdan hücre içine geçen growth faktörlerin de uygulamaya olumlu katkısı olacaktır.

 

Uygulama sonrası ilk etkileri ne kadar sürede görülür ? Kişiye bağlı olarak değişebilmekle birlikte ilk etkiler ilk enjeksiyondan hemen sonra da gözle görülebilir ama esas sonuç 3–4 hafta içinde görülür.

 

Uygulamanın etki süresi ne kadardır? İyileşmenin dereceli olarak 12 aya kadar arttığı dinamik ve canlı bir protein tamir sistemi sunar. Bu iyileşme uzun sürelidir ve bilim adamlarının araştırmalarına göre 4,5 yıldan sonra bile iyileşmede bir bozulmaya rastlanmaz.

 

Dolgu malzemeleri ile yapılan dolgudan farkı nelerdir? Dolgu malzemeleri ile fibroblast tedavisi iki farklı uygulamadır. Dolgu malzemeleri özellikle cilt kırışıklıklarında kısa vadede geçici bir dolgunluk sağlarken, otolog fibroblast enjeksiyonu bir tedavi yöntemi olarak cilt kırışıklıklarının yok edilmesinde etkili fakat dolgu malzemelerine nazaran daha uzun vadede etki gösteren bir yöntemdir. Otolog fibroblast hücre tedavisi uygulaması dolgu malzemeleri ile karıştırılmamalıdır. Sayısal olarak çoğaltılan kişinin kendi hücresi , direk olarak dermisine enjekte edilerek burada sürekli bir protein tamir sistemi oluşuturur.

 

Fibrocell ile PRP nin farkı nedir? PRP son zamanlarda çok duyduğumuz etkin bir uygulama olarak karşımıza çıkan tavsiye ettiğimiz bir uygulamadır. PRP indirek kök hücre tedavisidir.PRP de kök hücreyi active edecek maddeler indirek olarak cilde verilir.Fibrocell’de direk olarak verilir. Fibroblasttan daha geç active olur. Bu da etkinin başlama süresinde farklılık yaratabilir. Dolgu maddesinin yarılanma süresi ile PRP’nin yarılanma süresi uyumsuz olduğundan birlikte kullanılamaz.PRP de hastanın kendi kanı, aynı ortamda, kullanıldığı için yaşa bağlı olarak, hastanı imkânı kadar kandan etki elde edilebilir. Örneğin, hastanın trombosit sayısı düşük ise, etkisi o kadar düşük olabilir. Fibrocell’de laboratuar ortamında fibroblast sayısı artırıldığından, zenginleştirilmiş hücre kalitesi elde ediliyor, konsantrasyonu arttırılmış oluyor. Bu nedenle ilerledikçe fibroblast tedavisi daha uygundur.

 

Fibrocell yaptıranların dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir? Fibroblast uygulanan bir ciltte etki 4-6 sene boyunca sürmektedir. Ancak bu süre zarfında kişinin cildine çok iyi bakması gerekmektedir. Öncelikle cildini nemlendirici bakımları yapmalı, cilt altı destek maskelerini ihmal etmemelidir. Sigaranın olumsuz etkilerinden bahsetmek bile istemiyorum. Ayrıca bol sıvı tüketmek ve güneşten korunmakta şarttır.

 

Fibrocell uygulaması diğer cilt uygulamaları ile birlikte kullanılabilinir mi? Evet cildi destekleyici tüm uygulamaları yaptırabilirsiniz. Özellikle radyofrekans gibi kollagen sentezini arttırıcı uygulamalar mantıklı uygulamalardır. Ancak Fibrocell uygulamasından belli bir süre sonra başlanmalıdır..

Bu yazı Dr. Orhon UZEL‘in katkılarıyla size sunulmuştur.

Bu içeriği derleyen:
Avatar Resimi Uzman Eczacı