Göz Kremi Seçiminizde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Göz Kremi Seçiminizle İlgili Püf Noktaları

Göz Kremi Seçiminizde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

Göz, vücudumuzda yaşlanma belirtilerinin ya da vücudumuzdaki bazı hastalıkların belirtilerinin gözlendiği organlarımızdan biridir. Bu sebeple göz bakımımıza özen göstermemiz gerekmektedir. Özellikle genetik olarak taşıdığımız göz yapımıza ek olarak çevresel faktörler (güneş, hava kirliliği, sıcaklık, soğuk v.b) göz yapımızı etkiler. Mimiklerimizde, özellikle göz çevresinde kırışıklık oluşumuna neden olan faktörlerin başında gelir.Genel gözle ilgili ürün kullanımımızı gerektiren ya da bakıma ihtiyaç duyulan iki-üç ana göz kusuru bulunur. Bunlar göz çevresi kırışıklıkları, gözaltı torbaları, gözaltı morluğu, gözkapağı düşüklüğü, gözkapağı ve göz çevresi yağ butonları olarak sayılabilir.

Erken Yaş Göz Kırışılıkları: Bu durum için özellikle su bazlı, daha az yaşlanma karşıtı içeriği bulunan, daha az nem taşıyan, daha az yağ içeren kısacası, daha hafif göz kremleri kullanılabilir. Daha yoğun içerikli ürün kullanımlarında göz çevrei ve göz kapağında buton oluşumu, gözde batma ve yanma hisleri, göz etrafında hassasiyet oluşabilir.

İleri Yaş Göz Çevresi Kırışıklıkları: En fazla yaşlanma karşıtı göz kremlerinin kullanıldığı durumdur. Göz çevresi daha kuru, nemsiz, yağ dokusu azalmış, yapısı bozulmuş durumdadır. Bu durumda göz etrafındaki kırışıklık derinliğini azaltırken aynı zamanda göz çevresi dokuya nem verecek ürünler özellikle seçilmelidir. Göz kremi kullanımı yanında özellikle Göz Serumları kullanımı da önerilebilir. Göz etrafına masaj uygulaması da özellikle önerilmelidir. Ürün seçiminde ise daha onarıcı, daha yaşlanma karştı etken maddeleri içeren ve göz çevresi kırışıklık derinliğini azaltıp, daha estetik görüntü sağlayabilecek içerikteki göz kremleri tercih edilmelidir.

Gözaltı Torba ve Morlukları: Genellikle genetik yapı nedeniyle ya da önceden geçirilen ya da halihazırda geçirilen bir hastalığın göstergesi olabilir. Aşırı uykusuzluk ve yorgunluk da bir diğer sebeptir. Bu durumda nem içeriği iyi, bölgede kan dolaşımını artıracak ve bölgedeki dokuların oksijen kapasitesini artırıp bölgedeki dokuları besleyecek içerikteki ve doğal içeriklere hakim göz kremleri daha çok tercih edilmelidir. Özelllikle göz kreminizi uygulama öncesi buzdolabında saklayıp göz kremini soğuk uygulamak ve bölgeye göz masajı yapmak oldukça önemlidir ve mümkünse yapılmalıdır. Göz maskeleri, göz pedleri, salatalık maskesi gibi ürünler göz bakımına eklenebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü: Göz kapağındaki kasların çeşitli sebeplerle fonksiyonunu yerine getirememesine bağlı, dış göz görünüşünde istenilmeyen bir durumdur. Genellikle yaşlanma karşıtı göz kremlerinin büyük bir kısmı, botox etkinliğindeki bazı göz kremleri bu soruna hafifse etkili olur. Göze masaj uygulamasının kısmi etkisi olabilir. Tedavisi daha zor bir durumdur bazen estetik müdehale gerektirebilir.

Göz Kapağı ve Göz Çevresinde Yağ Butoncukları: Vücutdaki yağ ve kolesterol birikiminin bir göstergesi olabildikleri gibi, yanlış göz çevresi ya da cilt bakım kremi kullanımı sonucuda oluşabilir. Çok azının genetik niteliği de olabilir. Genellikle AHA gibi bölgedeki yağı dağıtma kapasitesine sahip içerikleri taşırlar.

 

 

Bu içeriği derleyen:
Avatar Resimi Uzman Eczacı