ECZACI GÖZÜYLE SPORCU GIDA VE DESTEK ÜRÜNLERİ (KAS YAPAYIM DERKEN GÖZ ÇIKARMAMAK İÇİN)

ECZACI GÖZÜYLE SPORCU GIDA VE DESTEK ÜRÜNLERİ

(KAS YAPAYIM DERKEN GÖZ ÇIKARMAMAK İÇİN)

Günümüz yaşam şekli içerisinde SPOR’un; dengesiz beslenme ve hareket azlığı sebebiyle vücudumuzdaki fazla kiloların verilmesinde ve sağlıklı yaşamın sürdürülmesindeki fonksiyonu nedeniyle hergeçen gün önemi artmaktadır.

Spor yapılırken, daha hızlı yağ yakımını gerçekleştirmek, daha hızlı kas yapımını sağlamak, kas yıkımını engellemek, performansı artırmak, spor sonrası vücuttaki olumsuz etkileri gidermek için sporcu destek ürünleri sıklıkla kullanılır hale gelmiştir.

Sporcu gıda ve destek ürünleri büyük çoğunluğu yutdışından ülkemize getirilen ürünler olmakla birlikte çokazı ülkemizde üretilebilmektedir. Genellikle internet, sporcu gıda destek mağazaları, eczaneler ve spor yapılan tesisler bünyesinde bulunan satış kısımları kanalları ile temin edilebilmektedir. Sporcu gıda ve destek ürünleri; içerikleri, etkinlikleri, dozlama gerektirmesi, yanlış ve uygun miktarlarda kullanılmamalarının vücuttaki olumsuz etkileri, uygun saklama koşullarına gereklilik göstermeleri gibi sebeplerle dikkatli kullanılması gereken ürünlerdir.

İyi koşullarda saklanmayan protein tozlarını kullanmak zehirleyici etki yaratabilir. Yine dozu iyi ayarlanmadan kullanılan hormonal çalışan destek ürünleri de vücutda istenmeyen organ zararları ve yan etkilere neden olabilir. Vücuda enerji verici amaçla kullanılan destek ürününün dozu ve zamanın iyi ayarlanılmaması uykusuzluk, kalp çarpıntısı v.b etkilere yolaçabilir. Özellikle günümüzde normal içecek formatında bile satılıp, vücuda enerji veren birçok ürün tüketiciler tarafından serbestçe alınmakta ve bilinçsizce kullanılmaktadır. Spor merkezlerinde ise bu ürünler, konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerce önerilmekte, çoğu zaman bilinçsizce kullandırılabilinmektedir. Doğru ve gerçek olan tüm sporcu destek ve bakım ürünlerinin bu konuda etken madde bilgisi olan, yeterli eğitim ve tecrübeye sahip sağlık profesyonellerince önerilmesinin gerekliliğidir. Elde edildiği kaynak itibariyle doğal olarak düşünülebilecek bu ürünler, göründüğü kadar da masum olmamakla birlikte, kişi kilo ve spor performans özelliklerine uygun olarak kullanım dozu ayarınaihtiyaç duyar.

YAĞ YAKICILAR (L-Karnitin, CLA v.b), KİLO ALDIRIRICILAR ( Karbonhidratlar gibi), KAS MİKTARINI ARTIRANLAR ( Whey ve diğer proteinler, Aminoasitler ), SPORCU PERFORMANS ÜRÜNLERİ ( Bazı aminoasit ve doğal ya da kimyasal içerikli maddeler), ZAYIFLAMAYA YARDIMCI ÜRÜNLER ( Krom, Vücutda enerjiyi artıran ve yağ yıkımını hızlandıran bitkisel ve doğal maddeler), KAS VE EKLEM PROBLEMLERİ GİDERMEYE VE DESTEĞE YÖNELİK ÜRÜNLER ( Magnezyum, Glikozamin, Kalsiyum, Kollajen, Çinko v.b), MULTİVİTAMİN VE MİNERAL DESTEKLERİ, DOĞAL GIDA TAKVİYELERİ (Ginseng içeren ürünler gibi) spor yapanlarca kullanılan başlıca destek ürünleridir.

Çok geniş bir ürün gamına sahip bu ürün gurubunun önerilmesinin, satılmasının, hazırlanılmasının, dozunun ayarlanmasının, saklanmasının, kombine kullanılmasının, kullanım zamanın belirlenmesinin ayrı bir profesyonellik olduğu unutulmamalı ve spor merkezlerindeki tavsiyelere ek olarak bu konuda gerekli bilgi, tecrübe ve yeterliliğe sahip kişi ya da kişilerle (mümkünse sağlık profesyonelleri, diyetisyen, eczacı, doktor gibi….) beraber değerlendirdikten sonra bu ürünleri kullanmaları gerektiği unutulmamalıdır. Kas yapıyım derken göz çıkarılmamalıdır…….

Bu içeriği derleyen:
Avatar Resimi Uzman Eczacı